Staubli TX90
Specifications
| Brand | Staubli |
| Model | TX90 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 7.0 kg |
| Reach | 900 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 111 kg |
The Staubli TX90 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 7 kg payload and 900 mm of reach. The repeatability of the Staubli TX90 robot is 0.03 mm and the robot weight is approximately 111 kg.
Common applications of the Staubli TX90 include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The Staubli TX90 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the Staubli TX90.
Browse the full RoboDKlibrary.