Staubli TX2-60L
Specifications
| Brand | Staubli |
| Model | TX2-60L |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 2.0 kg |
| Reach | 920 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 52 kg |
The Staubli TX2-60L robot is a 6-axis robot arm, it offers a 2 kg payload and 920 mm of reach. The repeatability of the Staubli TX2-60L robot is 0.03 mm and the robot weight is approximately 52.5 kg.
Common applications of the Staubli TX2-60L include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The Staubli TX2-60L is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the Staubli TX2-60L.
Browse the full RoboDKlibrary.