Mitsubishi RV-8CRL
Specifications
| Brand | Mitsubishi |
| Model | RV-8CRL |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 7.0 kg |
| Reach | 931 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 41 kg |
The Mitsubishi RV-8CRL robot is a 6-axis robot arm, it offers a 7 kg payload and 931 mm of reach. The repeatability of the Mitsubishi RV-8CRL robot is 0.02 mm and the robot weight is approximately 41 kg.
Common applications of the Mitsubishi RV-8CRL include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The Mitsubishi RV-8CRL is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the Mitsubishi RV-8CRL.
Browse the full RoboDKlibrary.