Kawasaki RS007L
Specifications
| Brand | Kawasaki |
| Model | RS007L |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 7.0 kg |
| Reach | 930毫米 |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 36 kg |
The Kawasaki RS007L robot is a 6-axis robot arm, it offers a 7 kg payload and 930 mm of reach. The repeatability of the Kawasaki RS007L robot is 0.03 mm and the robot weight is approximately 36 kg.
川崎的普遍应用RS007L include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The Kawasaki RS007L is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the Kawasaki RS007L.
Browse the full RoboDKlibrary.