KUKA KR 90 R3700 K prime
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 90 R3700 K prime |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 90 kg |
| Reach | 3700 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1204 kg |
The KUKA KR 90 R3700 K prime robot is a 6-axis robot arm, it offers a 90 kg payload and 3700 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 90 R3700 K prime robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1204 kg.
Common applications of the KUKA KR 90 R3700 K prime include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 90 R3700 K prime is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 90 R3700 K prime.
Browse the full RoboDKlibrary.