KUKA KR 90 R3100 extra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 90 R3100 extra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 90 kg |
| Reach | 3095 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 1092 kg |
The KUKA KR 90 R3100 extra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 90 kg payload and 3095 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 90 R3100 extra robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 1092 kg.
Common applications of the KUKA KR 90 R3100 extra include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 90 R3100 extra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 90 R3100 extra.
Browse the full RoboDKlibrary.