KUKA KR 8 R2010
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 8 R2010 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 2013 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 255 kg |
The KUKA KR 8 R2010 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 2013 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 8 R2010 robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 255 kg.
Common applications of the KUKA KR 8 R2010 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 8 R2010 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 8 R2010.
Browse the full RoboDKlibrary.