KUKA KR 8 R1620 HP
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 8 R1620 HP |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1620 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 165 kg |
The KUKA KR 8 R1620 HP robot is a 6-axis robot arm, it offers a 6 kg payload and 1620 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 8 R1620 HP robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 165 kg.
Common applications of the KUKA KR 8 R1620 HP include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 8 R1620 HP is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 8 R1620 HP.
Browse the full RoboDKlibrary.