KUKA KR 8 R1420 arc HW
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 8 R1420 arc HW |
| Type | Robot Arm |
| 一个xes | 6 |
| Payload | 8.0 kg |
| Reach | 1421 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 179 kg |
The KUKA KR 8 R1420 arc HW robot is a 6-axis robot arm, it offers a 8 kg payload and 1421 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 8 R1420 arc HW robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 179 kg.
Common applications of the KUKA KR 8 R1420 arc HW include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 8 R1420 arc HW is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 8 R1420 arc HW.
Browse the full RoboDKlibrary.