KUKA KR 700 PA
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 700 PA |
| Type | Palletizing Robot Arm |
| Axes | 4 |
| Payload | 700 kg |
| Reach | 3320 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 2850 kg |
The KUKA KR 700 PA robot is a 4-axis palletizing robot arm, it offers a 700 kg payload and 3320 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 700 PA robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 2850 kg.
Common applications of the KUKA KR 700 PA include: Palletizing.
The KUKA KR 700 PA is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 700 PA.
Browse the full RoboDKlibrary.