KUKA KR 600 R2830
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 600 R2830 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 600 kg |
| Reach | 2830 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 2650 kg |
The KUKA KR 600 R2830 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 600 kg payload and 2830 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 600 R2830 robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 2650 kg.
Common applications of the KUKA KR 600 R2830 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 600 R2830 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 600 R2830.
Browse the full RoboDKlibrary.