KUKA KR 60 HA
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 60 HA |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 30 kg |
| Reach | 2033 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 665 kg |
The KUKA KR 60 HA robot is a 6-axis robot arm, it offers a 30 kg payload and 2033 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 60 HA robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 665 kg.
Common applications of the KUKA KR 60 HA include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
库卡生产的基米-雷克南60公顷2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 60 HA.
Browse the full RoboDKlibrary.