KUKA KR 6 R700 sixx
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 6 R700 sixx |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 707 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 50公斤 |
The KUKA KR 6 R700 sixx robot is a 6-axis robot arm, it offers a 6 kg payload and 706.7 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 6 R700 sixx robot is 0.03 mm and the robot weight is approximately 50 kg.
Common applications of the KUKA KR 6 R700 sixx include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 6 R700 sixx is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 6 R700 sixx.
Browse the full RoboDKlibrary.