KUKA KR 6 R1820 Cybertech
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 6 R1820 Cybertech |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 6.0 kg |
| Reach | 1820 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 168 kg |
The KUKA KR 6 R1820 Cybertech robot is a 6-axis robot arm, it offers a 6 kg payload and 1820 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 6 R1820 Cybertech robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 168 kg.
Common applications of the KUKA KR 6 R1820 Cybertech include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 6 R1820 Cybertech is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 6 R1820 Cybertech.
Browse the full RoboDKlibrary.