库卡KR 510 R3080
Specifications
| Brand | 库卡 |
| Model | KR 510 R3080 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 510 kg |
| Reach | 3076 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 2375 kg |
The KUKA KR 510 R3080 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 510 kg payload and 3076 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 510 R3080 robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 2375 kg.
Common applications of the KUKA KR 510 R3080 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 510 R3080 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 510 R3080.
Browse the full RoboDKlibrary.