KUKA KR 500 3
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 500 3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 500 kg |
| Reach | 2825 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 2375 kg |
The KUKA KR 500 3 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 500 kg payload and 2825 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 500 3 robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 2375 kg.
Common applications of the KUKA KR 500 3 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 500 3 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 500 3.
Browse the full RoboDKlibrary.