KUKA KR 50 R2100
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 50 R2100 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 61 kg |
| Reach | 2101 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 665 kg |
The KUKA KR 50 R2100 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 61 kg payload and 2101 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 50 R2100 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 665 kg.
Common applications of the KUKA KR 50 R2100 include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 50 R2100 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparator找到类似的库卡机器人KR 50 R2100.
Browse the full RoboDKlibrary.