KUKA KR 40 PA
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 40 PA |
| Type | Palletizing Robot Arm |
| Axes | 4 |
| Payload | 40 kg |
| Reach | 1700 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 695 kg |
The KUKA KR 40 PA robot is a 4-axis palletizing robot arm, it offers a 40 kg payload and 1700 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 40 PA robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 695 kg.
Common applications of the KUKA KR 40 PA include: Palletizing.
The KUKA KR 40 PA is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 40 PA.
Browse the full RoboDKlibrary.