KUKA KR 360 L280 3
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 360 L280 3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 280 kg |
| Reach | 3076 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 2405 kg |
The KUKA KR 360 L280 3 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 280 kg payload and 3076 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 360 L280 3 robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 2405 kg.
Common applications of the KUKA KR 360 L280 3 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 360 L280 3 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 360 L280 3.
Browse the full RoboDKlibrary.