KUKA KR 360 2
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 360 2 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 360 kg |
| Reach | 2826 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 2350 kg |
The KUKA KR 360 2 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 360 kg payload and 2826 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 360 2 robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 2350 kg.
Common applications of the KUKA KR 360 2 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 360 2 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 360 2.
Browse the full RoboDKlibrary.