KUKA KR 340 R3330
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 340 R3330 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 340 kg |
| Reach | 2496 mm |
| Repeatability | 0.08 mm |
| Weight | 1120 kg |
The KUKA KR 340 R3330 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 340 kg payload and 2496 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 340 R3330 robot is 0.08 mm and the robot weight is approximately 1120 kg.
Common applications of the KUKA KR 340 R3330 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 340 R3330 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 340 R3330.
Browse the full RoboDKlibrary.