KUKA KR 300 R2500 ultra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 300 R2500 ultra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 300 kg |
| Reach | 2496 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1120 kg |
The KUKA KR 300 R2500 ultra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 300 kg payload and 2496 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 300 R2500 ultra robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1120 kg.
常见的应用ions of the KUKA KR 300 R2500 ultra include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 300 R2500 ultra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 300 R2500 ultra.
Browse the full RoboDKlibrary.