KUKA KR 30 R2100
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 30 R2100 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 30 kg |
| Reach | 2100 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 533 kg |
The KUKA KR 30 R2100 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 30 kg payload and 2100 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 30 R2100 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 533 kg.
Common applications of the KUKA KR 30 R2100 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 30 R2100 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 30 R2100.
Browse the full RoboDKlibrary.