KUKA KR 30 L16
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 30 L16 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 3102 mm |
| Repeatability | 0.07 mm |
| Weight | 700 kg |
The KUKA KR 30 L16 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 3102 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 30 L16 robot is 0.07 mm and the robot weight is approximately 700 kg.
库卡KR的常见应用程序30 L16 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 30 L16 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 30 L16.
Browse the full RoboDKlibrary.