KUKA KR 3
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 3.0公斤 |
| Reach | 635 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 53 kg |
The KUKA KR 3 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 3 kg payload and 635 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 3 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 53 kg.
Common applications of the KUKA KR 3 include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
库卡KR 3是制造ed by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 3.
Browse the full RoboDKlibrary.