KUKA KR 270 R2700 ultra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 270 R2700 ultra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 270 kg |
| Reach | 2696 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1129 kg |
The KUKA KR 270 R2700 ultra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 270 kg payload and 2696 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 270 R2700 ultra robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1129 kg.
Common applications of the KUKA KR 270 R2700 ultra include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 270 R2700 ultra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 270 R2700 ultra.
Browse the full RoboDKlibrary.