KUKA KR 240 R3200 PA
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 240 R3200 PA |
| Type | Palletizing Robot Arm |
| Axes | 4 |
| Payload | 240 kg |
| Reach | 3195 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1103 kg |
The KUKA KR 240 R3200 PA robot is a 4-axis palletizing robot arm, it offers a 240 kg payload and 3195 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 240 R3200 PA robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1103 kg.
Common applications of the KUKA KR 240 R3200 PA include: Palletizing.
The KUKA KR 240 R3200 PA is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 240 R3200 PA.
Browse the full RoboDKlibrary.