KUKA KR 240 R2900 ultra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 240 R2900 ultra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 240 kg |
| Reach | 2896 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1145 kg |
The KUKA KR 240 R2900 ultra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 240 kg payload and 2896 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 240 R2900 ultra robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1145 kg.
Common applications of the KUKA KR 240 R2900 ultra include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 240 R2900 ultra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 240 R2900 ultra.
Browse the full RoboDKlibrary.