KUKA KR 240 R2500 prime
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 240 R2500 prime |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 240 kg |
| Reach | 2496 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1102 kg |
The KUKA KR 240 R2500 prime robot is a 6-axis robot arm, it offers a 240 kg payload and 2496 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 240 R2500 prime robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1102 kg.
Common applications of the KUKA KR 240 R2500 prime include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 240 R2500 prime is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparator找到类似的库卡机器人KR 240 R2500 prime.
Browse the full RoboDKlibrary.