KUKA KR 210 R3100 ultra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 210 R3100 ultra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 240 kg |
| Reach | 3095 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1145 kg |
The KUKA KR 210 R3100 ultra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 240 kg payload and 3095 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 210 R3100 ultra robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1145 kg.
Common applications of the KUKA KR 210 R3100 ultra include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 210 R3100 ultra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 210 R3100 ultra.
Browse the full RoboDKlibrary.