KUKA KR 210 R2700 prime
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 210 R2700 prime |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 210 kg |
| Reach | 2696 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1111 kg |
库卡基米-雷克南210 R2700 '机器人是一个6xis robot arm, it offers a 210 kg payload and 2696 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 210 R2700 prime robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1111 kg.
Common applications of the KUKA KR 210 R2700 prime include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 210 R2700 prime is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 210 R2700 prime.
Browse the full RoboDKlibrary.