KUKA KR 210 L180-2
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 210 L180-2 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 180 kg |
| Reach | 2900 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1277 kg |
库卡基米-雷克南210 L180-2机器人六轴robot arm, it offers a 180 kg payload and 2900 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 210 L180-2 robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1277 kg.
Common applications of the KUKA KR 210 L180-2 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 210 L180-2 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 210 L180-2.
Browse the full RoboDKlibrary.