KUKA KR 210 L100-2 K
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 210 L100-2 K |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 100 kg |
| Reach | 3100 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1285 kg |
The KUKA KR 210 L100-2 K robot is a 6-axis robot arm, it offers a 100 kg payload and 3100 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 210 L100-2 K robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1285 kg.
Common applications of the KUKA KR 210 L100-2 K include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 210 L100-2 K is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 210 L100-2 K.
Browse the full RoboDKlibrary.