KUKA KR 210-2 3100
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 210-2 3100 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 210 kg |
| Reach | 3100 mm |
| Repeatability | 0.2 mm |
| Weight | 1267 kg |
The KUKA KR 210-2 3100 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 210 kg payload and 3100 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 210-2 3100 robot is 0.2 mm and the robot weight is approximately 1267 kg.
Common applications of the KUKA KR 210-2 3100 include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 210-2 3100 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 210-2 3100.
Browse the full RoboDKlibrary.