KUKA KR 200 L140 comp
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 200 L140 comp |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 140 kg |
| Reach | 2800 mm |
| Repeatability | 0.15 mm |
| Weight | 1170 kg |
The KUKA KR 200 L140 comp robot is a 6-axis robot arm, it offers a 140 kg payload and 2800 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 200 L140 comp robot is 0.15 mm and the robot weight is approximately 1170 kg.
Common applications of the KUKA KR 200 L140 comp include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 200 L140 comp is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparator找到类似的机器人200 L140 com库卡KRp.
Browse the full RoboDKlibrary.