KUKA KR 20 R1810
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 20 R1810 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 20 kg |
| Reach | 1810 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 250 kg |
The KUKA KR 20 R1810 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 20 kg payload and 1810 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 20 R1810 robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 250 kg.
Common applications of the KUKA KR 20 R1810 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 20 R1810 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 20 R1810.
Browse the full RoboDKlibrary.