KUKA KR 180 R2900 prime
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 180 R2900 prime |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 180 kg |
| Reach | 2896 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1106 kg |
The KUKA KR 180 R2900 prime robot is a 6-axis robot arm, it offers a 180 kg payload and 2896 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 180 R2900 prime robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1106 kg.
Common applications of the KUKA KR 180 R2900 prime include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 180 R2900 prime is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 180 R2900 prime.
Browse the full RoboDKlibrary.