KUKA KR 160 R1570 nano
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 160 R1570 nano |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 160 kg |
| Reach | 1573 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 677 kg |
库卡基米-雷克南160 R1570纳米机器人是一个6 axis robot arm, it offers a 160 kg payload and 1573 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 160 R1570 nano robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 677 kg.
Common applications of the KUKA KR 160 R1570 nano include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP.
The KUKA KR 160 R1570 nano is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 160 R1570 nano.
Browse the full RoboDKlibrary.