KUKA KR 16 arc HW
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 arc HW |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1636 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 245 kg |
The KUKA KR 16 arc HW robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 1636 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 arc HW robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 245 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 arc HW include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 16 arc HW is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 arc HW.
Browse the full RoboDKlibrary.