KUKA KR 16 R2010
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 R2010 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 2013 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 255 kg |
The KUKA KR 16 R2010 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 2013 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 R2010 robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 255 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 R2010 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 16 R2010 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 R2010.
Browse the full RoboDKlibrary.