KUKA KR 16 R1610
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 R1610 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1612 mm |
| Repeatability | 0.04 mm |
| Weight | 245 kg |
The KUKA KR 16 R1610 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 1612 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 R1610 robot is 0.04 mm and the robot weight is approximately 245 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 R1610 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 16 R1610 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 R1610.
Browse the full RoboDKlibrary.