KUKA KR 16 L8 arc HW
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 L8 arc HW |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 8.0 kg |
| Reach | 2015 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 238 kg |
库卡KR 16 18弧HW六轴机器人robot arm, it offers a 8 kg payload and 2015 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 L8 arc HW robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 238 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 L8 arc HW include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 16 L8 arc HW is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 L8 arc HW.
Browse the full RoboDKlibrary.