KUKA KR 16 L6 2 KS
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 L6 2 KS |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1801毫米 |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 245 kg |
The KUKA KR 16 L6 2 KS robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 1801 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 L6 2 KS robot is 0.1 mm and the robot weight is approximately 245 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 L6 2 KS include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 16 L6 2 KS is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 L6 2 KS.
Browse the full RoboDKlibrary.