库卡KR 16 AV300
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 AV300 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1910 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 235 kg |
库卡KR 16 AV300 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 1910 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 AV300 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 235 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 AV300 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
库卡KR 16 AV300 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 AV300.
Browse the full RoboDKlibrary.