KUKA KR 16 3
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 16 3 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1611 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 235 kg |
The KUKA KR 16 3 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 1611 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 16 3 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 235 kg.
Common applications of the KUKA KR 16 3 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The KUKA KR 16 3 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 16 3.
Browse the full RoboDKlibrary.