KUKA KR 150 R2700 extra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 150 R2700 extra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 150 kg |
| Reach | 2696 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1068 kg |
库卡基米-雷克南150R2700 extra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 150 kg payload and 2696 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 150 R2700 extra robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1068 kg.
Common applications of the KUKA KR 150 R2700 extra include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
库卡基米-雷克南150R2700 extra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 150 R2700 extra.
Browse the full RoboDKlibrary.