KUKA KR 150 L110
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 150 L110 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 110 kg |
| Reach | 3100 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1263 kg |
The KUKA KR 150 L110 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 110 kg payload and 3100 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 150 L110 robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1263 kg.
Common applications of the KUKA KR 150 L110 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 150 L110 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 150 L110.
Browse the full RoboDKlibrary.