KUKA KR 120 R3500 press
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 120 R3500 press |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 120 kg |
| Reach | 3501 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1240 kg |
The KUKA KR 120 R3500 press robot is a 6-axis robot arm, it offers a 120 kg payload and 3501 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 120 R3500 press robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1240 kg.
Common applications of the KUKA KR 120 R3500 press include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
库卡基米-雷克南120 R3500媒体人ufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 120 R3500 press.
Browse the full RoboDKlibrary.