KUKA KR 120 R3500 K prime
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 120 R3500 K prime |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 120 kg |
| Reach | 3501 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1192 kg |
The KUKA KR 120 R3500 K prime robot is a 6-axis robot arm, it offers a 120 kg payload and 3501 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 120 R3500 K prime robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1192 kg.
常见的应用程序库卡基米-雷克南120 R3500 K革命制度党me include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 120 R3500 K prime is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 120 R3500 K prime.
Browse the full RoboDKlibrary.