库卡基米-雷克南120 R2900 extra
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 120 R2900 extra |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 120 kg |
| Reach | 2896 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1084 kg |
The KUKA KR 120 R2900 extra robot is a 6-axis robot arm, it offers a 120 kg payload and 2896 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 120 R2900 extra robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1084 kg.
Common applications of the KUKA KR 120 R2900 extra include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 120 R2900 extra is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 120 R2900 extra.
Browse the full RoboDKlibrary.